person holding opened space gray iPad

Kasa fiskalna – od jakiej kwoty jest obowiązkowa?

Wielu przedsiębiorców zastanawia się jaki jest maksymalny próg dochodów, przy którym kasa fiskalna jest obowiązkowa. Ewidencjonowanie dochodów to szeroki temat, który spędza sen z powiek niejednemu przedsiębiorcy. Okazuje się, że wiele podmiotów jest zwolnionych z obowiązku posiadania kas, na mocy aktualnego rozporządzenia sejmu. Dowiedz się kto powinien mieć kasę fiskalną i od jakiej kwoty jest obowiązkowa. Zdradzamy aspekty ważne dla każdego właściciela firmy.


Kto jest zwolniony z zakupu kas fiskalnych?
Wszyscy podatnicy, którzy sprzedają swoje towary firmom nie mają obowiązku posiadania kas, ponieważ transakcja jest w tym wypadku księgowana na mocy zawartych faktur. Z kasy nie muszą też korzystać właściciele działalności gospodarczych, których obrót w poprzednim roku podatkowym nie przekroczył granicy 20 000 zł. Do tej kwoty nie zaliczają się środki trwałe, nieruchomości oraz wartości prawne i niematerialne. Dotyczy to podmiotów, które zarówno zaczynają prowadzić działalność, jak i tych, które ją kontynuują. Zaopatrzenie się w to urządzenie jest wskazane dla osób, których dochody wzrosły lub są blisko tej granicy, ponieważ nieprzestrzeganie zasad grozi karami w przypadku kontroli. Z obowiązkowego zakupu kas są jeszcze zwolnieni firmy prowadzące usługi notarialne, telekomunikacyjne, ubezpieczeniowe, bankowe i finansowe, związane z nieruchomościami i działalnością wysyłkową (jeśli opłata zostanie przelana na konto podatnika).

Strefa wiedzy Pospay zobacz: Wszystko o terminalu bezprzewodowym

Czym są kasy fiskalne online?
Ewidencja środków finansowych online opiera się na wysyłaniu niezbędnych danych o aktualnych transakcjach do Repozytorium Ministerstwa Finansów. Te działania mają na celu kontrolę działalności gospodarczych i sposobu ich funkcjonowania. Z czasem obowiązek przejścia na kasy fiskalne online spoczywa na coraz większej liczbie gałęzi przemysłu w kraju. Jak wiadomo ich liczba będzie diametralnie rosnąć.

Co dla przedsiębiorcy oznacza obowiązek stosowania kas fiskalnych?
Niestety kasy to kolejny z wydatków w firmie. Na szczęście szeroki wybór towarów sprawia, że każdy może tu znaleźć coś dla siebie. Znajdziemy kasy przenośne, stacjonarne i takie, które są połączone z terminalem. Obecne kasy są coraz bardziej zaawansowane technologicznie, przez co, z biegiem czasu możemy odkrywać ich nowe funkcje.

Strefa wiedzy Pospay zobacz: Drukarki fiskalne – kompendium wiedzy