man wearing watch with black suit

Własna firma – jak ją założyć?

Czy marzysz o tym, żeby zacząć pracować na własnych warunkach? Praca etatowa jest względnie bezpieczna, ale wybierając ją musisz liczyć się z tym, że to osoby będące na szczycie biznesu zarobią najwięcej na Twojej pracy. Jeśli interesuje cię własna firma – jak ją założyć się właśnie w tym artykule.

Aby tego dokonać, musisz przejść przez sześć kroków, które będą szczegółowo wyjaśnione. Pamiętaj, że nikt nie urodził się przedsiębiorcą i musisz wiele czasu poświęcić na to, aby wdrożyć się w nowe obowiązki. W tym celu dobrym nawykiem jest ciągłe szukanie odpowiedzi i dopytywanie o ważne kwestie kompetentnych osób. Czy jesteś gotowy, aby zacząć?

Własna firma – jak ją założyć w sześciu krokach
Na samym początku pora określić formę prawną działalności. Wiele osób decyduje się na otworzenie jednoosobowej działalności gospodarczej, jednak nie jest to jedyna możliwość. Można otworzyć spółkę cywilną, prawa handlowego, jawną, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna, spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, spółkę akcyjna. Kolejny krok to wybór formy opodatkowania, który wiąże się z wybranym typem biznesu. Cztery formy opodatkowania to PIT, CIT, ryczałt od przychodów i karta podatkowa. Wybór podatku jest uzależniony od wielu czynników, ale głównie od rodzaju działalności i przychodów. Kolejny krok należy do Polskiej Działalności Gospodarczej (PKD).

Przyszedł czas na określenie wykonywanej usługi, czyli nadanie kodu PKD, bez którego generowanie faktur jest niemożliwe. Kody PKD służą także klasyfikacji w REGON. Pełna klasyfikacja wspomnianych kodów PKD znajduje się na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego. Krok czwarty to wybór biura rachunkowego. Biuro księgowe zajmuje się dokumentacją kosztów, przychodów, wynagrodzeń dla kadry pracowniczej oraz rozliczeń z podatków. Przedostatnia czynność to rejestracja działalność CEIDG – 1. Aby wszystko działało poprawnie, musisz uzyskać wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Wniosek można złożyć drogą internetową w wygodny sposób. Taka rejestracja działalności jest bezpłatna. Ostatni krok to założenie konta bankowego i wyrobienie pieczątki. Warto dodać, że każdy przedsiębiorca podlega obowiązkowi informowania o zmianie konta bankowego, inaczej czeka go kara. Czy już wiesz jak założyć firmę?